Posted on

Testképzavarok

A testkép az ember saját testének szubjektív megtapasztalása, a test esztétikai vagy szexuális vonzerejének megélése.

A testkép gyermekkortól alakul ki, saját tapasztalatok, illetve külső hatások következtében. Jelentősen befolyásolja, az adott társadalom által meghatározott szépségideál, hiszen ehhez képest jelenik meg valakiben a pozitív, vagy a negatív testkép.

Az evészavarok leginkább abban a periódusban jellemzőek, amikor a legideálisabb volna egy nő számára a gyermekvállalás. Klinikai tapasztalatok igazolják, hogy ezeknél a betegeknél sérül a női szerepekkel való azonosulás, így az anyasággal való kapcsolat is. Bár tudatosan készül az áldott állapotra, és vágyik rá, ám tudattalan szorongásai meggátolják azt. Olyan elfojtott félelmek, kétségek gyötrik, amik feloldásához szakember segítsége szükséges. Ennek oka lehet pl. bűntudat a fogamzásgátlás miatt, vagy korábbi abortusz átélése, szexuális abúzus elszenvedése, és az ezekhez kapcsolódó szégyen, önvád stb.

Anorexia Nervosa: lelki eredetű kóros lesoványodás.
A beteg kövérnek látja magát ijesztően sovány állapotában is, és nem hajlandó étkezni, sokszor a kiszáradás, súlyos esetben az éhhalál fenyegeti. Étvágycsökkentőket, hashajtókat szed, éhezteti és kényszeres sportolásba hajszolja magát, annyira fél a testsúlygyarapodástól. Mások testét képes reálisan megítélni, de a sajátját nem. Bár a környezetétől folyamatosan kapja a visszajelzéseket testével kapcsolatban, lehetetlen meggyőzni. Főként kamaszlányokat, fiatal nőket érint a betegség, többnyire fogyókúrával kezdődik, majd kóros kereteket ölt.

Bulimia Nervosa: evészavar, kontrollvesztett falásrohamokkal. A rendszeresen jelentkező falásrohamokat törvényszerűen lelkifurdalás, önvád követi, amely szorongásos állapotot eredményez, a beteg retteg az elhízástól. Ennek oldására hánytatja magát, hashajtókat szed, mintegy öngyógyítja magát. A hihetetlen mennyiségű ételbevitel ellenére, a bulimia általában normális testsúllyal jár, így sokáig rejtve maradhat a beteg hozzátartozói számára. A gyakori hánytatás következtében a gyomorsav roncsolja a nyelőcsövet és a fogzománcot, így ezeken a szakrendeléseken figyelnek fel elsőként a bajra. Az előbbiekben két olyan evészavarról volt szó, amelyek főként nőkre jellemzőek, most következzen egy olyan, ami mindkét nemnél előfordul.

Végül jöjjön egy olyan testképzavar, ami kifejezetten a férfiak sajátja, főként a testépítőké. A férfiak felé szintén torz elvárásokat támaszt a társadalom a külsejükkel, és a sikerrel kapcsolatban, a médiumok azt sugallják, hogy csak az izmos, kisportolt test az elfogadott.


Izomdiszmorfia: Inverz anorexia, testedzésfüggőség. A betegek nem tudják reálisan megítélni izomzatukat, gyengének, soványnak látják magukat, holott sportos, kidolgozott testük van. Képesek a testedzést az extremitásig növelni, akár sérülések árán is, egész életüket ennek rendelik alá, jellemző a kényszeres magatartás. Valószínűleg a háttérben önértékelési zavar áll, és a sportnak egy kompenzációs szerep jut. Mivel az edzés euforizál, utána átmenetileg megkönnyebbülnek. Gyakran használnak anabolikus szteroidokat, amelyek komoly elváltozásokat okoznak, többek között szexuális zavarokhoz vezetnek. Valamint csökkentik az FSH (hormon) szintjét, és a spermiumok mozgékonyságát, ami a termékenységet negatívan befolyásolja.

Láttuk, hogy a testképzavar sok esetben evészavarral is jár, de nem lehet mindig összemosni a kettőt. Kiemelkedő fontosságú a környezet szerepe, és elengedhetetlen a szakember bevonása, mivel ezen zavarok hátterében komoly pszichés problémák állnak, önértékelési zavarral, sokszor depresszióval. Gyógyszeres kezelésre, pszichoanalízisre, egyéb terápiákra lehet szükség.

VITAMIN AJÁNLÓ

Bélflóránk rendkívül érzékeny az étrendünkre, az életmódunkra illetve annak változásaira, ahogyan a különböző gyógyszerekre, gyógymódokra is. Bélflóránk támogatásáért ajánljuk a HEALTHY LIFE PROBIOTICS folyékony vitamint.